Cepte dev satın alma!

Fransız şirket 11.3 milyar dolar fiyat çekti!

Fransız Vivendi şirketi, cep telefonu operatörü SFR‘nin yüzde 44 hissesini 7,95 milyar Euro’ya (11,3 milyar dolar) satın almayı kabul etti.

Vivendi yaptığı açıklamada, İngiliz Vodafone‘nin Fransa’nın ikinci büyük telekom operatörü SFR‘deki yüzde 44 hissesini 7,95 milyar Euro’ya satın almak için Vodafone ile anlaşmaya vardığını bildirdi. SFR‘nin yüzde 56’sına sahip olan Vivendi şirketi bu satın almayla şirketinin tamamını denetimi altına alacak.

Düzenleyici kurumların onayını gerektiren iki şirket arasındaki anlaşmanın haziran ayı sonundan tamamlanması bekleniyor. Anlaşmaya göre, SFR ve Vodafone gelecek üç yıl ticari işbirliğini sürdürecek.

Vivendi Üst Yöneticisi (CEO) Jean-Bernard Levy, bu satın almanın, telekomünikasyon ve eğlence devi şirketin karlı büyüme ve yeniliklere odaklanmasına yardımcı olacağını belirtti.

”Bu ticari faaliyet, hissedarlarımızın kar payını artırmamıza olanak sağlayan Vivendi’nin karını önemli oranda artıracak” diyen Levy, Vivendi’nin önceliğinin, SFR ve televizyon şirketi Canal Plus dahil mevcut varlıkların tam kontrolünü sağlamanın yanı sıra özellikle gelişmekte olan ülkelerde ”organik büyüme” olduğunu kaydetti.

SFR‘nin geçen yıl sonu itibariyle 21,3 milyon abonesi bulunuyordu.

Vivendi, bu yıl başında ABD’li televizyon şirketi NBC’ye ait NBC Universal’daki yüzde 20 hissesini General Electric şirketine 5,8 milyar dolara satmıştı.

Müzik, televizyon, telekomünikasyon ve internet sektöründe faaliyet gösteren Fransız medya grubu Vivendi’nin sahip olduğu şirketler arasında Eminem, Lady Gaga, Justin Bieber ve Rihanna gibi tanınmış sanatçıların plak şirketi Universal Music, Brezilya telekom şirketi GVT, Canal Plus televizyonu ve video oyunları üreten Activision Blizzard bulunuyor.

Vodafone şirketi, bu satıştan elde edeceği gelirin 4,5 milyar Euro’luk kısmını hisselerini geri almada kullanacak.

Vodafone Üst Yöneticisi Vittorio Colao, şirketin bazı varlıklarını satmaya devam edeceğini açıkladı.

İngiliz Vodafone, geçen yıl eylül ayında China Mobile şirketindeki yüzde 3,2 hissesini 4,5 milyar Euro’ya ve Japon Softbank’taki hissesini de kasım ayında 3,5 milyar Euro’ya satmıştı.

http://ekonomi.haberturk.com

Share

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.