ABD’de dev telekom satışı

ABD’li telekomünikasyon devi AT&T Deutsche Telekom’a ait T-Mobile USA’yi 39 milyar dolara satın aldı. ABD mobil telefon pazarında yeni bir lider oluşturması beklenen satışta 25 milyar dolar nakit, geri kalan ödeme de AT&T hissesi verilerek yapılacak

Anlaşmanın yüksek maliyetinin müşteri faturalarına yansıyabileceği endişesiyle, sıkı anti-tröst gözetimine tabi tutulması da bekleniyor. Anlaşma, ABD’nin sıklıkla ağ performansının zayıf olduğu gerekçesiyle eleştirilen ikinci büyük servis sağlayıcısı AT&T’ye cep telefonuyla görüntü ve data iletiminde artan talebin karşılanması için ek kapasite imkânı verecek.
Alman telekom operatörü Deutsche Telekom ise borçlarını ödeme imkanına kavuşacağı gibi, AT&T’de yüzde 8 pay sahibi olabilecek ve Amerikan pazarındaki yerini kısmen de olsa koruyacak. Anlaşmayla birlikte iki şirketin toplam 40 milyar dolar tasarruf sağlaması bekleniyor. 

ABD’de ‘en büyük’ olacak

Bu dumunda 267 bin çalışanı olan AT&T ve 38 bin çalışanı bulunan T-Mobile USA şirketinde binlerce kişinin işini kaybetme olasılığı da doğdu.
Bu yılki en büyük birleşme kararı olması beklenen anlaşmanın, ABD’li anti-tröst yetkilileri tarafından sıkı bir biçimde incelenmesi bekleniyor. T-Mobile USA halen en düşük ücret talep eden servis sağlayıcıları arasında.  Anlaşmanın ardından, ABD pazarında ‘ikinci büyük’ olan AT&T’inin 96 milyon adet müşterisine 34 milyon abonenin daha ekleneceği belirtiliyor. Böylece AT&T’inin gelir açısından şu anki pazar lideri Verizon Wireless’ı üçte bir, üçüncü sıradaki Sprint Nextel’i iki katı oranında geride bırakması bekleniyor. Deutsche Telekom ise Avrupa’da T-Mobile markasını kullanmayı sürdürecek.

http://ekonomi.milliyet.com.tr

Share

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.